wtorek, 25 czerwca, 2024

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?
Chyba każdy z nas choć raz usłyszał to słynne zdanie. Nie wszyscy jednak wiedzą, co ono dokładnie kryje i co właściwie mają nam do zaoferowania te piękne rejony dzikich i wyludnionych gór.
Dlaczego to właśnie Bieszczady od lat kuszą swoim krajobrazem i zachęcają do spędzania błogich chwil wśród górskich pasm Karpat?
Poniżej przedstawiamy najlepsze atrakcje Bieszczad, które sprawią, że zamarzysz o ucieczce od zgiełku miasta na rzecz odpoczynku na łonie natury.

Połoniny

Wycieczka na połoniny gwarantuje niezapomniane i zapierające dech w piersiach widoki. Przepiękne górskie łąki mienią się feerią różnorodnych barw, uzależnionych od pór roku. Wiosną i latem możemy podziwiać szeroką gamę zielonych odcieni, natomiast jesienią połoniny przybierają złociste i brązowe kolory.
Bieszczady oferują nam wędrówki poprzez Połoninę Caryńską na długość niemal 4 kilometrów oraz Połoninę Wetlińską, której trasa wynosi 8 km.
Szlaki prowadzą nas pośród przepięknych drewnianych mostków oraz uroczych źródełek, dzięki którym można poczuć kontakt z przyrodą i się wyciszyć.

Tarnica

Najwyższym szczytem polskich Bieszczad jest mierząca 1346 m Tarnica, na której znajduje się stalowy krzyż upamiętniający wizytę ks. Karola Wojtyły w sierpniu 1953 roku. Warto spędzić kilka godzin w trasie na szczyt, gdyż to właśnie z wierzchołka Tarnicy możemy zobaczyć całe piękno, jakie kryją w sobie Bieszczady, zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie jest nie tylko największym sztucznym zbiornikiem w naszym kraju, lecz również posiada najwyższą zaporę mierząca ponad 80 metrów. Piękne jezioro położone wśród popularnych miejscowości turystycznych oferuje swoim zwiedzającym między innymi możliwość żeglugi, pływania łódką, rowerkiem wodnym czy kajakiem.

Schronisko „Chatka Puchatka”

„Chatka Puchatka” jest ponad 50-letnim schroniskiem usytuowanym na szlaku Połoniny Wętlinskiej.
Stanowi również najwyżej położony azyl dla piechurów (1228 mn.p.m), w którym można zaopatrzyć się w wodę lub wypić ciepłą kawę czy herbatę, odpocząć i nabrać sił do dalszych wojaży.

Park Gwiezdnego Nieba

Powstały w 2013 roku Park Gwiezdnego Nieba został utworzony na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Parku Krajobrazowego Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Park jest idealnym miejscem do obserwacji spadających gwiazd, komet, satelit oraz gwiazdozbiorów, gdyż jego celem jest ochrona terenu przed sztucznym światłem.

Siekierezada

Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Bieszczadach jest Siekierezada. Ten lokal wziął swoją nazwę od powieści Edwarda Stachury, która opowiada o trudach i zaletach zwykłego życia. Siekierezada jest lokalem, w którym panuje niezapomniany klimat. Można tu obejrzeć dzieła lokalnych artystów, wziąć udział w wieczorku poetyckim czy podziwiać ciekawy wystrój złożony z siekier i diabłów.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Kolejną atrakcją Bieszczad jest powstała w XIX wielu kolej wąskotorowa, która ukazuje swoim turystom piękne miejsca usytuowane z daleka od cywilizacji, leśne drogi oraz zbocza gór. Dostępne są dwie trasy-z Majdanu w kierunku połonin oraz wzdłuż granicy słowackiej do Balnicy. Kurs trwa zazwyczaj około godziny.
Podsumowując, Bieszczady stanowią idealne miejsce do odpoczynku dla osób spragnionych bliskości z naturą, pięknych krajobrazów i wyciszenia. Mnogość atrakcji, jakie oferuje pasmo Karpat, sprawia, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Może warto już teraz rzucić wszystko i wyruszyć w Bieszczady?

0 Comments

Leave a Comment