środa, 29 maja, 2024

Żaluzje drewniane to coraz popularniejszy sposób osłony okien w domowych pomieszczeniach. Ten fakt zupełnie nie dziwi bowiem są one niezwykle funkcjonalne, a jednocześnie stylowe i ponadczasowe. Aby jednak spełniały swoje zadanie, a przy tym stanowiły doskonałą ozdobę wnętrza, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Co warto wiedzieć, przed zakupem żaluzji drewnianych?

Dlaczego warto zdecydować się na żaluzje drewniane?

Drewniane żaluzje to osłona składająca się z drewnianych lameli. Ich położeniem, a co za tym idzie stopniem przepuszczalności promieni słonecznych i światła można dowolnie sterować za pomocą zamontowanej z boku linki. Mechanizm działania jest więc identyczny, jak w przypadku żaluzji aluminiowych.

Drewniane osłony wyróżnia jednak niebanalny wygląd, który dodaje charakteru i stylu każdemu pomieszczeniu. Niewątpliwą zaletą drewnianych żaluzji jest duża ochrona przed silnymi promieniami słonecznymi. Poza możliwością doboru stopnia oświetlenia istotny jest również czas, w jakim nagrzewa się pomieszczenie. Warto wiedzieć, że drewno nagrzewa się znacznie wolniej od innych materiałów.

Żaluzje drewniane pomagają więc utrzymać przyjemną temperaturę we wnętrzu w upalne, letnie dni. Taka aranżacja okien jest również prosta w utrzymaniu. Poszczególne elementy wystarczy bowiem wycierać zamoczoną w wodzie szmatką. Należy jednak robić to regularnie, w przeciwnym razie na lamelach mogą pojawić się niewielkie uszkodzenia.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się drewniane żaluzje?

Drewniane żaluzje (jak np. te z oferty firmy Winrol – www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) sprawdzą się doskonale w salonach i pokojach dziennych z przestrzennymi oknami. Połączenie tego typu osłon z drewnianymi meblami oraz innymi naturalnymi elementami dekoracyjnymi spowoduje, że wnętrze już od progu będzie wydawać się niezwykle przytulne i ciepłe. 

Szeroki wybór rodzaju oraz koloru drewna sprawia, że drewniane żaluzje doskonale sprawdzą się również w sypialni czy pokoju dziecięcym. Piękno drewnianej aranżacji okna z pewnością docenią wszyscy miłośnicy pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim. Połączenie surowego wnętrza z żaluzjami z drewna bielonego zachwyca już od progu.

Drewniane lamele w wyrazistych, często nawet krzykliwych kolorach doskonale sprawdzą się również we wnętrzach w stylu boho. Mimo uniwersalności i funkcjonalności żaluzji z drewna należy pamiętać, że większość tego typu aranżacji okiennych nie nadaje się do montowania w miejscach narażonych na dużą wilgoć. Jeśli więc zależy nam na umieszczeniu ich w łazience, należy szukać modeli wodoodpornych.

Rodzaje drewnianych żaluzji

Wygląd drewnianych żaluzji zależy od kilku kwestii. Pierwsza, na którą trzeba zwrócić uwagę to grubość lameli. Możemy wyróżnić lamele o grubości 25, 50, a nawet 70 milimetrów. Najcieńsze z nich bez problemu można zamocować na ramie okna. Wówczas możliwe jest dodanie specjalnej prowadnicy, która utrzyma lamele blisko szyby okiennej.

Żaluzje 50 oraz 70-centymetrowe wymagają mocowania na ścianie lub suficie. Żaluzje można podzielić również ze względu na rodzaj drewna i kolor. Nie jest bowiem powiedziane, że lamele muszą mieć naturalną barwę. Tego typu aranżacje różnią się pomiędzy sobą także mechanizmem sterowania. Duży wybór sprawia, że każdy znajdzie produkt dopasowany do swoich preferencji i stylu wnętrza.

Drewniane żaluzje to doskonały pomysł na odświeżenie niemal każdego wnętrza. Ich funkcjonalność oraz niezwykła różnorodność sprawia, że warto zastanowić się nad taką aranżacją okien w swoim domu.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

0 Comments

Leave a Comment