środa, 29 maja, 2024

Podróż autostopem to marzenie wielu z nas. Umożliwia poznanie ciekawych osób, nadaje wyprawie spontaniczny charakter, bywa też niebezpieczna w swojej nieprzewidywalności. Jak przygotować się do przygody z autostopem? Oto kilka przydatnych porad.

Cel- czyli jak zacząć i gdzie zakończyć

Decyzja zapadła- wyruszasz w swoją pierwszą podróż autostopem, pozostaje tylko pytanie- dokąd? Pierwszy autostop nie powinien być zbyt odległy, zrezygnuj więc z tras zagranicznych. Być może zwykła podróż nad morze, w góry lub do dużego miasta sprawdzi się na pierwszą wyprawę? Jeśli masz zaplanowane konkretne miejsce do którego chcesz dotrzeć przestudiuj dokładnie trasę. Sprawdź gdzie jest droga wylotowa z twojego miasta prowadząca w kierunku twojego celu. Szanse na to, że ktoś od punktu startowego zawiezie cię do miejsca docelowego są raczej małe. Musisz więc znać miejscowości znajdujące się na drodze do celu lub w pobliżu. Pamiętaj o tym, że stopowanie w miejscach takich jak autostrada czy wiadukt jest nielegalne! Wybierz miejsce bezpieczne dla kierowcy do zatrzymania się, miejsce na którym będziesz widoczny i nie utrudnisz ruchu innym. Przygotuj sobie również plan B- sprawdź połączenia kolejowe i autobusowe z pobliskich miast. Jeśli nie planujesz spać pod chmurką przejrzyj także możliwości noclegowe, lub miej przynajmniej pod ręką aplikacje umożliwiające wynajem pokoi.

Bagaż- czyli jak mieć wszystko, ale nie za dużo

Ponieważ często będziesz zmieniać środek transportu zabierz tylko niezbędne rzeczy.Wiele kilometrów trzeba będzie pokonać pieszo, nie chcesz przecież dźwigać lokówki, blendera i zestawu do makijażu. Podróż to nie wybieg mody, przydadzą się więc wygodne buty i ubrania. Dostosuj garderobę do możliwej pogody, w każdej chwili może lunąć deszcz- jak w drodze wysuszysz ubrania?

Must have plecaka autostopowicza:
Peleryna od deszczu- zajmuje super mało miejsca, a dzięki niej nie zmoczysz ani siebie ani plecaka
Buty nieprzemakalne- np. typu martensy, sprawdzają się nawet latem, a jeśli spodziewasz się upałów wystarczą nawet zwykłe klapki, po ulewie szybko wyschną przywiązane do plecaka
Termokubek lub termos i łyżka- zabierz ze sobą zupkę chińską, herbatę, gorący kubek- wrzątku nie odmówią ci w żadnej restauracji!
Śpiwór- nie zajmie dużo miejsca, a nie wiadomo gdzie przyjdzie ci spać w podróży
Zapałki, zapalniczka- również na wypadek niespodziewanego biwaku
Dobry nóż- może się przydać do szybkiej przeróbki ubrań, naostrzenia patyka na szaszłyk i do wielu rzeczy które przyniesie ze sobą wyprawa!
Latarka- po co zużywać baterię w telefonie, lepiej mieć pod ręką tradycyjną, zgrabną latarkę
Odblask lub kamizelka odblaskowa- jeśli utkniesz w trasie na noc zadbaj o swoją widoczność w pobliżu drogi
Ładowarka, power bank
Gaz pieprzowy- trzymaj go „pod ręką”

Bezpieczeństwo- czyli jak się nie dać

Autostop to wyprawa nieprzewidywalna, musisz jednak postarać się przewidzieć jak najwięcej. Może zrezygnuj ze słuchania muzyki w drodze, aby nie ryzykować rozładowania telefonu, nie wiesz kiedy nadarzy się okazja aby go naładować. Ogranicz także ilość dokumentów w portfelu, aby w razie problemu zminimalizować straty, ewentualnie zastąp portfel prostą saszetką lub trzymaj potrzebne rzeczy (dowód osobisty, karta płatnicza) w telefonie. Warto mieć przy sobie coś do obrony, wsiadając do auta zupełnie nieznajomej osoby musisz być przygotowany na każdą sytuację. Koniecznie poinformuj bliskich, że wybierasz się w taką podróż, bądź w stałym kontakcie. Być może pierwszą podróż warto odbyć z kimś? Możesz poszukać chętnych osób nie tylko w gronie znajomych, ale także wśród kompletnych nieznajomych. Przejrzyj grupy podróżnicze i autostopowe na facebooku, wrzuć post ze swoim planem i informacją o sobie, na pewno ktoś się odezwie!

0 Comments

Leave a Comment