środa, 24 kwietnia, 2024

Unihokej (floorball) jest to dyscyplina sportowa bardzo podobna do popularnego hokeja na lodzie. Jestem zawodnikiem od 4 klasy podstawówki, tak więc to już ponad 12 lat gry za mną, orientuje się w tym środowisku i chciałbym Ci o tym sporcie więcej opowiedzieć, być może nawet zachęcić do uprawiania go i szerzenia w swoim regionie.
Tak więc unihokej różni się od hokeja tym, że na nogach nie mamy łyżew i gra się na hali, plastikowymi kijami i piłeczką. Gra odbywa się pięciu na pięciu, bramkarze mają specjalne stroje. O wszystkim opowiem niżej.

Tak więc gra odbywa się na boisku o wymiarach 40×20 m, boisko otoczone jest bandą z zaokrąglonymi narożnikami, bandy muszą posiadać atest IFF (międzynarodowa federacja unihokeja). Bandy są małe, wysokością do naszych kolan i otaczają boisko. Gdy piłka wylatuje poza bandę, gra jest przerywana i rozpoczyna przeciwna drużyna z miejsca w którym piłeczka opuściła boisko. Mecze trwają 3×20 min z przerwami po około 10 min, zupełnie jak w hokeju na lodzie. Do gry używamy ażurowej piłeczki z dziurkami, napewno jest ona znana waszym oczom, choć nawet możecie o tym nie wiedzieć. Jeśli chodzi o kije do gry, ich cena bardzo się różni. Dla dziecka kupimy kija już za paredziesiąt złotych, dla początkującego gracza za około 100-150 zł zupełnie wystarczy. Lepsze kije bardziej znanych marek są w różnych cenach, od 200 do nawet 700 zł. Kije te zrobione są z najlepszej jakości materiałów oraz są np powyginane w różnych miejscach co daje większą siłę strzału. Znaną firmą wśród unihokeistów jest firma Salming, która w tym sezonie przejęła kontrolę nad Polską Ligą Unihokeja Seniorów i Seniorek.

Jeśli chodzi o sytuacje tego sportu w naszym kraju, zdaje się być ona coraz lepsza, jednak ciągle nie satysfakcjonująca. Sport ten znany jest przede wszystkim na Podhalu, w Nowym Targu. Są tam dwie drużyny (Szarotka Nowy Targ oraz Górale Nowy Targ). Od lat dominują oni w Polsce, pierwsza z tych drużyn przez okres 12 lat dominowała rok po roku zdobywając mistrzostwo kraju, raz występując w Pucharze Europy dotarła do półfinału rozgrywek (w pucharze tym występują mistrzowie wszystkich europejskich krajów). Szarotka pojechała tam tylko raz, ponieważ koszty takiego wyjazdu to około 20-30 tys. zł, samo wpisowe na zawody wynosi parę dobrych tysięcy. Tymczasem sponsorów brak, zawodnicy całe życie sami składają się na sale żeby móc trenować 2-3 razy w tygodniu, dokładają się do wyjazdów, sami organizują dojazdy na miejsce meczu, sami wyznaczają sobie trenera i razem ciężko trenują. Tak wygląda sytuacja w Polsce. W polskiej lidze seniorów jest 8 zespołów, z czego tylko 3 walczą o najwyższą stawkę, reszta drużyn odstaje. Do dwójki nowotarskich drużyn dołączyła podwarszawska zielonka która robi niesamowite postępy. Rok temu pierwszy raz od 12 lat odebrała nowotarżanom mistrzowską koronę ogrywając w finale Szarotkę. Zwycięstwo wywalczyli po serii rzutów karnych, gdyż po meczu i dogrywce był remis. Tak więc sytuacja robi się coraz ciekawsza. Drużyny są także we Wrocławiu (politechnika), w Łochowie, Siedlcu, Józefinie, Tychach. Jest także liga niżej w której grają inne początkujące drużyny. Wystarczy odwiedzić stronę www.pzunihokeja.pl, tam dowiemy się wszystkiego czego tylko dusza zapragnie.

Unihokej najbardziej znany jest we Skandynawii (Finlandia, Szwecja, Norwegia) tam traktowany jest jak u nas hokej, a nawet lepiej. Zawodnicy utrzymują się z gry, mają własnych sponsorów, w swoich krajach są gwiazdami jak u nas piłkarze. Nie ma szans rywalizować z kimś takim ktoś, kto sam musi za wszystko płacić, sam trenować i jeszcze nie otrzymuje żadnej pomocy. Dlatego mistrzowie często nie jadą na Puchar Europy, bo nie dość że koszty są ogromne to szanse malutkie na dobry rezultat. Floorball popularny i na wyższym poziomie jest jeszcze nawet na Czechach, Słowacji, nie wspominając o Łotwie czy Szwajcarii, którzy biją się ze światową czołówką. Zachęcam do zapoznania się z tym sportem oraz oglądnięcia chociaż paru filmików, unihokej naprawdę jest bardzo widowiskowym i szybkim sportem, dlaczego by nie popularyzować go w naszym kraju? niebawem ma szansę stać się sportem olimpijskim, tym bardziej powinniśmy się o niego starać.

0 Comments

Leave a Comment