wtorek, 16 lipca, 2024

Kiedy pojawia się potrzeba wymiany dętki w rowerze na nową, na myśl przychodzi serwis. Oczywiście to dobry pomysł, ale i zarazem droga na skróty. Warto więc się trochę pogłowić i tę dętkę wymienić samodzielnie. Jest to możliwe. Trzeba tylko odpowiednio się za to zabrać.

Wymiana dętki w rowerze – kilka prostych wskazówek

Tak naprawdę wymiana dętki w rowerze nie musi być tak skomplikowana, jak się wydaje. Należy zacząć od sprawdzenia tego, jaki zaworek znajduje się w obecnej dętce. Istnieją trzy rodzaje wentyli – wentyl dunlopa, wentyl typu presta, wentyl schrader. Druga ważna sprawa to wielkość i szerokość opony. Jeśli odnajdziemy te parametry i udamy się z nimi do sklepu rowerowego, to bez problemu sprzedawca pomoże nam w doborze odpowiedniej dętki. Na początek wystarczy pozyskać te dwie cenne informacje. Później można już przejść do demontażu i wymiany dętki. W takim razie jak wymienić dętkę w rowerze? Więcej szczegółów poniżej.

Wymiana dętki tylko po zdjęciu koła

Zastanawiając się nad tym, jak zmienić dętkę w rowerze, trzeba od razu mieć świadomość tego, że bez zdjęcia koła nie da rady. Należy więc zacząć od ustawienia przerzutki na najmniejszej zębatce. W rowerze, który ma hamulce typu V-brake, trzeba je odchylić. Gdy pojazd jest wyposażony w hamulce tarczowe, nie ma potrzeby wykonywania tej czynności.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko zdjąć koło, a następnie oponę i starą dętkę. W razie potrzeby można zastosować specjalną łyżkę do opon, dzięki której wymiana dętki w rowerze przebiegnie sprawniej. Lepiej unikać śrubokrętów i innych tego typu narzędzi zastępczych, które w rzeczywistości nie sprawdzają się najlepiej. Przy zakładaniu dętki dobrze jest nią nieco napompować. Czynność ta przebiegnie sprawniej. Jeden brzeg opony należy nałożyć na obręcz, a drugą stroną włożyć dętkę. Zacząć jednak trzeba od włożenia wentyla. Gdy dętka będzie już w środku, wystarczy naciągnąć oponę, eliminując w ten sposób wyraźnie widoczny otwór. W tym przypadku też dobrze jest posłużyć się dobrym narzędziem.

Jak widać, wymiana dętki wcale nie jest taka trudna. To czynność, którą można wykonać w zaciszu własnego garażu. Trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które ten proces ułatwią. Na szczęście do najdroższych nie należą. Oczywiście, jeśli ktoś ma chęć, nie ma czasu albo po prostu jest wygodny, może skorzystać z pomocy serwisu rowerowego. Tam zajmą się tym błyskawicznie. A koszt usługi wcale nie powinien być duży. Tak więc wiedząc już, jak zmienić dętkę w rowerze, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za tę czynność lub skorzystać z tej drugiej opcji.

Wejdź i przeczytaj więcej na ten temat: https://antymateria.com/wymiana-detki-w-rowerze-prosta-sprawa/

0 Comments

Leave a Comment