poniedziałek, 9 września, 2024

Park Narodowy Serengeti to jeden z najbardziej znanych parków narodowych w Afryce, a nawet na całym świecie. Położony jest w północnej części Tanzanii, przy granicy z Kenią, w bezpośredniej bliskości najwyższego szczytu Czarnego Lądu, Kilimandżaro (5895 m.n.p.m.). Serengeti zajmuje ogromną powierzchnię 30 tysięcy km², co równa się 10% całego terytorium Polski!

Park Narodowy Serengeti został utworzony w celu ochrony jednego z ostatnich całkowicie naturalnych ekosystemów na świecie – równikowej sawanny. Jest to rozległa równina porośnięta w większości trawami, a także pojedynczymi drzewami akacjowymi. Z racji położenia geograficzne w Serengeti przez cały rok temperatury utrzymują się na poziomie 30 stopni Celsjusza. W czasie naszej europejskiej wiosny oraz jesieni przez tamtejsze sawanny przechodzi pora deszczowa, która charakteryzuje się długotrwałymi i intensywnymi opadami, dzięki którym wodą zapełniają się wyschnięte w czasie pory suchej zbiorniki wodne.

Serengeti znane jest głównie jako ostoja dla bardzo wielu gatunków dzikich zwierząt, szczególnie bytujących tam dużych ssaków. Rokrocznie pasjonaci zoologii mogą obserwować potężne migracje stad antylop gnu, których liczebność sięga 1, 5 miliona. Równocześnie na terenie parku żyje ponad 300 tysięcy gazeli Thompsona, ponad 200 tysięcy zebr, oraz ponad 10 tysięcy żyraf, hipopotamów czy guźców oraz wiele innych gatunków antylop.

Szczególną sympatią turystów cieszą się natomiast przedstawiciele „wielkiej piątki”. Do grupy tej spośród wielkich kotów należą lwy, których populacja w Serengeti sięga 3000 osobników i jest największa na świecie oraz gepardy, których w parku narodowym można spotkać około 1000. Do „wielkiej piątki” należą także stosunkowo liczne bawoły afrykańskie (ponad 50 000 osobników), słonie afrykańskie, których pozostało ok. 5 000, a także nosorożce białe. Liczba tych ostatnich wynosi zaledwie ok. 30, a przyczyną tego stanu rzeczy jest kłusownictwo na wielką skalę. Dzisiaj każdy z pozostałych przedstawicieli tego gatunku zamontowany ma specjalny nadajnik w celu ochrony przed myśliwymi. Za upolowanie nosorożca grozi bowiem sroga kara z uwagi na groźbę całkowitego wyginięcia tego majestatycznego, ogromnego ssaka.

W parku narodowym Serengeti spotkać można również wiele innych powszechnie znanych gatunków zwierząt, włączając w to hieny, pawiany, strusie, flamingi, pytony afrykańskie czy krokodyle nilowe. Łącznie, w tym potężnym ekosystemie obok siebie żyje parę tysięcy gatunków najrozmaitszych przedstawicieli fauny. Nie dziwi więc fakt, że obszar ten jest szczególnie chroniony i dokonuje się starań, aby owa niesamowita skarbnica dzikiej przyrody przetrwały także kolejne lata ekspansji człowieka.

Obecnie Park Narodowy Serengeti stanowi jedną z największych atrakcji Tanzanii. Rocznie odwiedzany jest przez 350 000 turystów z całego świata. Popularną rozrywką jest safari, a więc podróż specjalnie przystosowanymi samochodami poprzez tereny zamieszkałe przez dzikie zwierzęta. Turyści mają możliwość obserwacji przepięknych stworzeń w ich naturalnym środowisku.

0 Comments

Leave a Comment