piątek, 19 kwietnia, 2024

Kazimierz nad Wisłą jest znany Polakom nie tylko z terenów wschodnich i południowych Polski, lecz również tym mieszkającym w innych częściach kraju, a nawet za granicą.
Miasteczko to rozciągające się na powierzchni 30,5 kilometrach kwadratowych i liczące niewiele ponad 2,5 tysiąca mieszkańców leży w województwie lubelskim nad rzeką Wisłą, która zapewnia turystom wiele atrakcji. Gdyż można wybrać się w rejs statkiem po Wiśle i podziwiać zmieniający się po drodze krajobraz.

Miasto leży też w niedalekiej odległości od innego znanego wielu osobom miasta Nałęczów słynącego ze właściwości uzdrowiskowych. Dzieli je tylko 23 kilometry, czyli pół godziny drogi samochodem, a inne połączenia także są możliwe. Będąc więc w Kazimierzu można również zwiedzić Nałęczów lub odwrotnie, bo będąc w Nałęczowie zahaczyć o Kazimierz nad Wisłą.

Turystyka w Kazimierzu

Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów odwiedzających to miasto nad Wisłą. Liczba odwiedzających sięga nawet do 30 tysięcy osób rocznie. Najliczniej przybywają turyści w porze letniej, a zwłaszcza w sierpniu i wrześniu. Być może dlatego, że w Kazimierzu zakorzeniony jest Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W mieście odbywa się też wiele innych imprez, które ściągają duże grupy ludzi, jak na przykład poza filmowymi także festiwale ludowe i koncerty organizowane na rynku w Kazimierzu.

Co w Kazimierzu nad Wisłą wato zobaczyć?

Kazimierz nad Wisłą wciąż się rozbudowuje i jest miejscem coraz liczniejszych wycieczek turystycznych i miejscem wypoczynkowym dla wczasowiczów. W Kazimierzu nad Wisłą poza samą rzeką i rejsem po rzece jest sporo do zobaczenia. Współczesny Kazimierz stanowi zespół urbanistyczno-krajobrazowy, który został uznany za pomnik historii. W miasteczku jest sporo zabytków, które aż proszą się oto, aby je zobaczyć, jak na przykład zabytki Sakralne. Jak Kościół świętej Anny z XVII wieku i jeszcze starszy Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z końca XVI wraz z klasztorem oraz Kościół świętego Jana Chrzciciela i świętego Bartłomieja, który powstał również w XVI wieku. Warto również zobaczyć Synagogę żydowską oraz stary cmentarz żydowski.

Ze świeckich budowli i zabytków znajdują się ruiny zamku z czternastego wieku z wieżą obronną oraz wiele dawnych kamienic i spichlerzy. Będąc w Kazimierzu nie da się ominąć rynku ze studnią po środku rynku. Tenże rynek jest zazwyczaj pierwszym zwiedzanym przez przybyłych gości miejscem. Turyści pragną również zobaczyć panoramę miasta i panoramę Wisły oraz panoramę terenów przyległych do miasta. Taka obserwacja panoramy jest możliwa z Góry Trzech Krzyży. Poza tym w mieście mieści się Muzeum Przyrodnicze. Jest też wiele miejsc, w których nakręcane były kadry do kilkunastu filmów, jak na przykład do filmu z 1972 roku pod tytułem „Podróż za jeden uśmiech”, czy do filmów współczesnych, jak „M jak miłość”, „W rytmie serca”, czy „Na dobre i na złe”. I to tylko niektóre wymienione, bo w sumie kręcona w Kazimierzu ujęcia aż do 12 filmów dawnych i współczesnych.

Dawna historia miasta zawarta w kilku zdaniach

Historia Kazimierza nad Wisłą sięga jedenastego wieku, kiedy to na jednym ze wzgórz stała osada należąca do benedyktynów pod nazwą Wietrzna Góra. Dopiero wiek później król Kazimierz Sprawiedliwy uczynił norbertanki ze Zwierzyńca właścicielami wzgórza i to one właśnie na cześć króla zmieniły nazwę na obecną.

Staraniem króla Władysława Łokietka pierwszy Kościół powstał w mieście w pierwszej połowie czternastego wieku. Z kolej król Polski Kazimierz Wielki zwany budowniczym w XIV wieku nadał osadzie prawa miejskie i zbudował zamek obronny. Następny król Polski Władysław Jagiełło wytyczył ulice, rynek i place pod zabudową.

Nowsza historia miasta

Był czas, że miasteczko utraciło prawa miejskie, lecz ponownie je odzyskało w 1927 roku. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy w mieście utworzyli getto żydowskie i zgromadzili w nim około dwóch tysięcy osób, po czym mieszkańców getta wywieziono do innego oddalonego od Kazimierza miejsca. Podczas wojny miasteczko ucierpiało i dlatego zaraz po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do jego odbudowy.

0 Comments

Leave a Comment