czwartek, 30 maja, 2024

Wimbledon – legendarny turniej tenisowy, który ma miejsce w Londynie. Należy do czwórki turniejów o randze Wielkiego Szlema, jedyny rozgrywany na kortach trawiastych. Owiany legendą, ze swoimi tradycjami takimi jak białe stroje, truskawki z bitą śmietaną lub gra na majestatycznym Korcie Centralnym, o której marzy każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z zawodowym tenisem. Wymagająca nawierzchnia trawiasta, która jest przez jednych kochana, a przez innych nienawidzona. Kim są najlepsi, którzy święcili triumfy na londyńskich kortach zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej?

Mistrzynie Wimbledonu wśród kobiet

Niezaprzeczalną królową kortów Wimbledonu jest Martina Navratilova, która łącznie zdobyła aż 20 tytułów, z czego aż 9 w grze pojedynczej. Czeska tenisistka jest również osobą, do której należy kobiecy rekord ilości zdobytych tytułów z rzędu. Navratilova zdobywała tytuł 6 razy pod rząd. Taka sama liczba łącznie zdobytych tytułów w Londynie jest widoczna przy nazwisku amerykanki Billie Jean King, która w grze pojedynczej zdobyła 6 tytułów. W grze pojedynczej szansę na wyrównanie rekordu 9 tytułów Wimbledonu, ma Serena Williams, jeśli tylko zdrowie i forma pozwolą na zdobywanie kolejnych tytułów. Jeśli chodzi o debla, czyli grę podwójną, kobietą, która zdobyła największą liczbę tytułów jest amerykanka Elizabeth Ryan. Najmłodszą zdobywczynią tytułu Wimbledonu jest Lottie Dod, która w dniu zdobywania tytułu miała zaledwie 15 lat i 9 miesięcy. Ostatnią Brytyjką, która zwyciężyła w angielskim turnieju była Virginia Wade. Dokonała tego w 1977 roku. 

Mistrzowie Wimbledonu wśród mężczyzn

Dotychczasowym rekordzistą w ilości zdobytych tytułów w grze pojedynczej jest Roger Federer. Szwajcar zgromadził ich na swoim koncie aż osiem. Osobą, która posiada łącznie największą liczbę tytułów, zarówno z gry pojedynczej, jak i podwójnej jest Lawrence Doherty, który uzyskał ich 13. Od 2003 roku nieprzerwanie trwa hegemonia wielkiej czwórki światowego tenisa, czyli wspomnianego już Rogera Federera, Novaka Djokovicia, Rafaela Nadala oraz Andy’ego Murreya. Najbliżej wyrównania rekordu Szwajcara jest Novak Djokovic, który w 2022 roku zdobył swój 7 tytuł, pokonując Nicka Kyrgiosa. Najwięcej tytułów w grze podwójnej zdobył Australijczyk – Todd Woodbridge. Zdobył ich łącznie 9. Najmłodszym graczem, który kiedykolwiek wygrał męskie rozgrywki na kortach Wimbledonu był popularny niemiecki tenisista Boris Becker. W momencie zdobywania tytułu miał 17 lat i 7 miesięcy. Najwięcej tytułów z rzędu zdobył Brytyjczyk, William Renshaw, zdobywając tytuł przez 6 kolejnych lat. Bliski pobicia tego rekordu był Roger Federer, gdyby nie porażka w finale z Rafaelem Nadalem w 2008 roku. Ostatnim brytyjskim graczem, który zdobywał tytuł na trawiastych kortach Wimbledonu był Andy Murray. Dokonał tego w 2016 roku, a poprzedni tytuł zdobył w roku 2013. Finały turniejów, w których udział brał chociaż jeden z przedstawicieli wielkiej czwórki ostatniej ery tenisa, miał miejsce przez ostatnie 19 lat. Świadczy to tylko o klasie i wielkości tych tenisistów. 

Zobacz podsumowanie występu tenisistek i tenisistów w Wimbledonie. Oby wszystkie turnieje były tak emocjonujące!

0 Comments

Leave a Comment