środa, 29 maja, 2024

Już za chwilę będziemy mieć nieprzyjemną pogodę, więc okres beztroskich spacerów się skończy. Co prawda na chwilę obecną knajpy, bądź lokale oferujące nam możliwość zagrania w gry barowe typu lotki, bilard, kręgle są zamknięte, ale wierzymy, że pandemia koronawirusa minie i niebawem będziemy mieć możliwość zagrania w te popularne zabawy. Każda z tych gier ma swój urok, pewną prostotę, za którą jednak kryje się konieczność analizy taktyki własnej gry, jak i rywala. Szczególnie darts i snooker, znane odpowiednio w Polsce pod nazwami „bilarda” i „lotki” są grami w których psychika ma ogromne znaczenie. Przybliżmy zasady tych rozgrywek i powiedzmy sobie parę słów o ich przebiegu.

8-ball, czyli gra zwana w Polsce „bilardem”, który polega na wbijaniu bil dzielące się na „pełne” i „połówki”. W momencie wbicia wszystkich swoich bil, aby zakończyć partię, zawodnik musi wbić bilę czarną (nr 8). Podczas rozgrywki możemy mieć do czynienia z „faulem” w kilku przypadkach m.in:

-braku trafienia białą bilą w swoją (połówkę, bądź pełną)
-wbicia białej bili do łuzy, bądź bili rywala
-trafienia czarnej bili do łuzy, co skutkuje natychmiastową przegraną

Są to najpopularniejsze przypadki faulów. Są oczywiście pomniejsze, takie jak braku kontaktu stóp z podłożem, natomiast w przypadku towarzyskiego grania pewne rzeczy są tolerowane. Każda partia rozpoczyna się rozbijaniem białą bilą pozostałych, które są ułożone w kształcie trójkąta.
Cena za taką rozrywkę waha się w zależności godziny od 10-15 zł do 20-30 zł w przypadku wieczornych godzin i weekendów.
Bardziej popularną odmianą bilarda jest snooker, który znamy z anteny telewizorów. Gra ta jest rozgrywana na stole innych wymiarów. Nie będziemy się rozwodzić zbytnio nad zasadami, postaramy się o nich powiedzieć w kilku zdaniach – gra polega na tym, aby bile wpadały w odpowiedniej kolejności. Gracz musi grać czerwoną bilę, za co otrzymuje 1 pkt, następnie musi trafić kolorową bilę. Punktacja bil wygląda następująco: 2-żółta, 3-zielona, 4-brązowa, 5-niebieska, 6-różowa i 7-czarna. W momencie wbicia ostatniej czerwonej kulki do łuzy gracz trafia już tylko kolorowe bile

Kolejną grą, którą może umilić nam czas spędzony ze znajomymi, jak i nawet samotne wieczory jest dart, czyli popularne „lotki”. Jej przewaga nad bilardem jest taka, że to sport o wiele tańszy. W barach w przeważnej większości spotykamy darta w postaci maszyny elektronicznej, która posiada wiele gier. Możemy zagrać w takie klasyki jak 501 czy cricket, jak i mniej popularne gry, które można grać w kilka osób. Jest to jeden z plusów tego sportu. W lokalach, w których znajdziemy maszynę do darta możemy wypożyczyć lotki na barze. Sama konstrukcja lotki do maszyn elektronicznych wygląda trochę inaczej niż do tarcz sizalowych, na których są rozgrywane największe imprezy. O ile lotka do tzw. softa składa się z pióra, barrela, to jednak końcówka lotki, czyli grot jest plastikowy, a lotka do tarczy sizalowej ma ostre końcówki zrobione z różnych stopów metali. Tarcza składa się z pół punktowanych potrójnie tzw. triple, które możemy poznać, że są pierścieniem wewnętrznym i z pól punktowanych podwójnie, które są zwane doublami. W dodatku polami zewnętrznymi kończymi legi. Jeżeli do końca mamy 40, to musimy rzucić D20, jeżeli taka sztuka nam się nie powiedzie i trafimy w pole singlowe, to rzucamy podwójne 10 itd. Cena z 1 rozgrywkę w darcie elektronicznym (lega) wynosi 2 zł. Wspomniałem o walorze cenowym darta klasycznego. Tarcza sizalowa dobrej jakości kosztuje w zależności od sklepu od 150 do 300 zł i trwałość takiej tarczy w zależności od użytkowania to zdecydowanie powyżej roku. Co do samych lotek, to od najprostszych za 30,40 zł możemy kupić lotki dla profesjonalistów za 200,300 zł. Sama barrell nie ulegnie zniszczeniu, natomiast jedynymi częściami, które trzeba wymieniać to piórka oraz shafty, czyli plastik, który wkręcamy do barrella, a z drugiej strony nabijamy na niego piórko. Klasyczną grą w obu formach darta jest 501. Gracze rozpoczynają zabawę mając 501 punktów i ich zadaniem jest zejście do 0, przy czym pamiętajmy, że kończymy doublem. Format gry jest dowolny, jednak przyjmuje się, że aby gra była sprawiedliwa to gramy do 3,4 wygranych legów.

Bilard, jak i lotki to sporty, które wyglądają na bardzo łatwe gdy się nie ma z nimi do czynienia i ogląda tylko w telewizji – w rzeczywistości to bardzo techniczne sporty, w których przebieg zmienia się jak w kalejdoskopie (szczególnie w darcie). Zachęcam wszystkich do próbowania swoich sił w tych sportach. O ile ciężko o to, by stół do bilarda zawitał w naszych domach, to jednak zwykła ściana wystarczy do tego, by zamontować tarczę do darta. Producenci zapewniają wszystkie materiały do zainstalowania takiego sprzętu w naszym M4. Istnieją również aplikacje do zliczania wyników, co ułatwia rozgrywkę.

0 Comments

Leave a Comment