wtorek, 25 czerwca, 2024

Sztywność karku, ból głowy, złe samopoczucie – to nie tylko efekty źle dobranego materaca, ale także źle wybranej poduszki do spania. Sen jest najważniejszym elementem w ciągu naszego codziennego cyklu dobowego. Dzięki niemu możemy się zregenerować po ciężkiej pracy lub treningu. Niekiedy jednak jest to niemożliwe, bo nie jesteśmy w stanie się dobrze wyspać. Mimo że materac jest idealnie dobrany pod nasze preferencje, to i tak cierpimy na różne dolegliwości. Często za tym wszystkim kryje się właśnie źle dobrana poduszka do spania.

Jak sprawdzić, czy poduszka do spania jest dla nas odpowiednia?

Jak sprawdzić, czy poduszka, którą wybraliśmy jest dla nas odpowiednia? W tym przypadku potrzebujemy pomocy drugiej osoby. Musimy położyć się na plecach tak, aby poduszka podpierała naszą głowę. Przy dobrze dobranej poduszce twarz powinna być skierowana równolegle do sufitu. Jeśli podbródek będzie się pochylać w stronę klatki piersiowej będzie to oznaczało, że poduszka jest za twarda lub za wysoka. Natomiast w przypadku, gdy głowa będzie za mocno odchylona do tyłu, to poduszka będzie za miękka lub za niska.

Poduszka nie tylko poprawia komfort snu, ale także stanowi podparcie dla kręgosłupa w jego odcinku szyjnym. Jej zadanie polega na tym, aby pomóc w utrzymaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa i dać mięśniom odpocząć. Dobór poduszki może niekiedy okazać się skomplikowanym zadaniem. Z pewnością mało kto, podczas jej zakupu wykonuje prosty test, który został wyżej opisany.

W większości przypadków sprawdzamy tylko, czy jest ona wygodna i jaki ma wkład. Ograniczanie się tylko do tych cech charakterystycznych jest oczywiście błędem, co przy złym wyborze będzie skutkowało niewyspaniem, złym samopoczuciem i dolegliwościami bólowymi.

Dopasowanie poduszki do budowy ciała

Nie ma uniwersalnej poduszki, która mogłaby pasować zawsze i każdemu. Powód? Budowa ciała ludzkiego jest inna u każdego człowieka. Wybór odpowiedniego modelu powinien opierać się przede wszystkim na tym, jak zbudowane są nasze ramiona. Jeśli są one wąskie, to potrzebujemy mniej podparcia pod szyją, w przeciwnym wypadku analogicznie będziemy potrzebować go więcej. W pierwszym przypadku wystarczy niższa lub bardziej miękka poduszka.

Co istotne, poduszki mogą mieć wiele kształtów, a o tym, który nam najlepiej pasuje będzie decydowała pozycja, w jakiej śpimy. Najpopularniejsze są modele profilowane i płaskie, ponieważ dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które śpią na boku oraz na plecach. Profilowane poduszki składają się z dwóch wałków oraz wgłębienia na głowę umieszczonego pomiędzy nimi.

Płaskie poduszki można za to używać z obu stron. Jeśli zasypiamy na brzuchu to powinniśmy szukać niższych modeli i przewiewnych, aby przepływ powietrza przez nie był swobodny. To pokazuje, że wybór odpowiedniego podparcia głowy w trakcie snu nie jest prosty i wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych aspektów. Wysokiej jakości poduszki można natomiast kupić na stronie https://sembella.pl/produkty/poduszki/, dzięki czemu mamy gwarancję, że wybierzemy model odpowiedni dla nas i wykonany z bezpiecznych materiałów.

0 Comments

Leave a Comment