wtorek, 25 czerwca, 2024

Okulary przeciwsłoneczne nie są już tylko modnym dodatkiem. Mają za zadanie chronić nasze oczy przed promieniami UV. Problem jednak stanowi wybór odpowiednich soczewek. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych? My Wam podpowiemy.

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne?

Po pierwsze nie ma co się spieszyć. Ładne nie zawsze oznacza dobre. Lepiej spędzić więcej czasu na poszukiwaniu odpowiedniej ochrony oczu, niż później martwić się problemami ze wzrokiem.
Najlepszym miejscem do zakupu tego typu akcesoriów jest sklep optyczny. Wiadomo, że cena będzie o wiele wyższa niż tych zakupionych na bazarku czy w sieciówce. Ale czy warto narażać nasze oczy na niewystarczającą ochronę za kilka złotych? U optyka dostaniemy gwarancję, że wybrane przez nas okulary przeciwsłoneczne posiadają wszelkie atesty i są wykonane z najwyższej jakości materiałów.
Dodatkowo takie okulary posiadają niezbędne filtry przeciwko promieniowaniom UV. Okulary zakupione w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach pozwalają dłużej cieszyć się słońcem ze względu na jakość wykonania.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Kupując okulary skupiamy się głównie na niskiej cenie i ładnym wyglądzie, a nie zwracamy uwagi czy akurat ten model pasuje nam do kształtu twarzy. Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne podkreślą naszą urodę. Nawet tak nieznaczne elementy jak kolor czy wzór potrafią znacząco zmienić twarz.
Jeśli mamy trójkątną twarz to wybierzmy okulary zaokrąglone. Dzięki temu nasza twarz uzyska łagodniejsze rysy.
Okrągłe oprawki nie będą pasowały do osób z okrągłą twarzą, gdyż poszerzy to jeszcze bardziej naszą twarz. Warto się wtedy zdecydować na modele kwadratowe.
Kwadratowa twarz powinna zostać podkreślona okularami w oprawkach o kocim kształcie.
Odpowiednio dobrane okulary uwidocznią nasze piękne cechy i zmniejszą widoczne na pierwszy rzut oka niedoskonałości.

Co to jest polaryzacja, filtr UV?

Okulary przeciwsłoneczne tak samo, jak okulary korekcyjne różnią się między sobą. Jedne posiadają filtr UV, drugie polaryzację, a trzecie fotochrom.
Każde okulary, nie tylko te przeciwsłoneczne, powinny posiadać filtr UV. W zależności jak mocny mamy filtr UV, w takim stopniu będzie nas chronił przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC.
Dodatkowo okulary z filtrem UV posiadają 3 kategorie przepuszczania światła przez soczewki. Oznakowane sa one cat.1, cat.2, cat.3 i cat.4. Im mniejsza kategoria, tym więcej światła przepuszczają. Aby dobrać odpowiednie okulary powinniśmy się zorientować jakie warunki panują w miejscu, do którego chcemy się udać.
Kategoria 1 – sprawdzają sie przy zachmurzeniu oraz przy słabym oświetleniu.
Kategoria 2 – stosuje się je przy zmiennym nasłonecznieniu.
Kategoria 3 – jest odpowiednia do prowadzenia pojazdów; przepuszcza od 8% do 18% światła.
Kategoria 4 – w głównej mierze przeznaczona dla sportowców.
Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych powinniśmy udać się do okulisty lub optyka w celu konsultacji specjalistycznej i wyboru odpowiednich okularów.

0 Comments

Leave a Comment