sobota, 27 kwietnia, 2024

W swoich planach urlopowych lub nawet weekendowych warto uwzględnić piękny i ciekawy kraj leżący w sąsiedztwie z Polską. Tym krajem jest Słowacja. Graniczy z Polską, a my Polacy nie bardzo ją znamy. Choć z każdym rokiem coraz więcej Polaków docenia jej walory i nie żałuje czasu spędzonego na Słowacji. Słowację w ciągu roku odwiedza około 2 milionów turystów z całego świata, którzy pozostawiają tam około 3 miliardów dolarów. I z każdym rokiem zwiększa się ich liczba. Dane mówią same za siebie i świadczą o atrakcyjności tego europejskiego kraju.

Atrakcje Słowacji

Wypoczywając w Słowacji mamy okazję obcować z wodą, górami, a także poznać bogatą historia tego kraju. Dla miłośników historii do zwiedzania są liczne zamki, a nawet jaskinie. Jak również Spiski Hrad posiadający najpiękniejsze ruiny zamkowe na Słowacji. Do zwiedzenia są także muzea, jak na przykład Muzeum Spiskie w Lewoczy. Jak również Stolica Słowacji Bratysława, gdzie jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, jak na przykład Ratusz. Albo ogród zoologiczny, który jest domem dla ponad 150 gatunków różnych zwierząt. W całym kraju jest wiele miejsc godnych zwiedzenia, gdyż wiele tamtejszych obiektów wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miłośnicy gór mogą rozkoszować się w lecie wycieczkami górskimi i przejażdżkami kolejki górskiej, która zawiezie turystów na Hrebeniok i na Łomnicę. A zimą korzystać z ośrodka narciarskiego. Z takich ośrodków można korzystać również w innych porach roku niż zima. Na przykład ośrodek narciarski Jasna w Niżnych Tatrach latem gości wielu wczasowiczów i turystów. O tej porze roku można tam korzystać z rowerowych i pieszych wycieczek.
Podczas letniego urlopu lub weekendu na Słowacji do dyspozycji turystów jest wiele kąpielisk, basenów krytych i znajdujących się na zewnątrz. Turyści przybywający na Słowację najbardziej cenią sobie właśnie aquaparki i kąpieliska termalne.

Czym są wody termalne ?

Za wody termalne uważa się wody podziemne o temperaturze przekraczającej średnią roczną temperaturę powietrza w okolicy. Czyli, gdy woda na wypływie z ujęcia ma temperaturę nie niższą niż dwadzieścia stopni. Wody termalne wykorzystywane są w celach leczniczych i rekreacyjnych. Dlatego kąpieliska z wodą termalną cieszą się tak dużą popularnością na Słowacji. W Polsce także istnieją kąpieliska posiadające wody termalne, tu przykładem może być Ciechocinek.

Jakie kąpieliska są najbardziej oblegane na Słowacji ?

Jednym z popularnych kąpielisk jest położone nad jeziorem kąpielisko termalne Senec. Leży ono około dwudziestu kilometrów od Bratysławy, która jest stolicą państwa.
Następnym obleganym przez wczasowiczów jest kąpielisko termalne w Dunajskiej Stredzie. Znajduje się ono w odległości pięćdziesięciu kilometrów od stolicy Słowacji.
Popularne jest też kąpielisko termalne Vadas znajdujące się nad Dunajem w miasteczku Szturowo. Kąpielisko to jest uważane za jedno z największych w tym kraju. Mieści się tam osiem basenów z ciepłą wodą i basen ze sztucznymi falami, który stanowi wielką atrakcję.
Innym także imponującym kąpieliskiem z wodami termalnymi jest kąpielisko Podhajska położone w południowej części Słowacji. Kąpielisko to posiada dziesięć basenów, z których aż połowa posiada wody geotermalne.
Natomiast Tatralandia jest największym kąpieliskiem termalnym na skalę europejską. Kąpielisko jest także wspaniale zagospodarowane pod względem rekreacyjnym.

Co jeszcze warto wiedzieć o Słowacji, gdy w planach urlop i wyjazd do Słowacji ?
Słowacja oprócz Polski graniczy z Austrią, Czechami, Ukrainą i Węgrami. Największą rzeką Słowacji jest Dunaj. A największym i najgłębszym jeziorem jest Wielki Hińczowu Staw. Ogólnie można powiedzieć, że Słowacja jest krajem górskim, ponieważ góry zajmują tam znaczącą część powierzchni kraju. Są tam pasma Karpat, Tatry, a nawet Bieszczady. Klimat w Słowacji należy do strefy klimatów umiarkowanych. Miłośnicy flory również będą zadowoleni, gdyż na Słowacji jest wiele lasów mieszanych i iglastych. A także wiele parków narodowych. W lasach żyją liczne zwierzęta i ptactwo. A południe kraju jest ulubionym miejscem dla motyli. Żyje tam aż ponad 3500 gatunków motyli.

Co jeszcze jest ważne dla turystów z Polski ?

Na pewno dla Polaków planujących wyjazd do Słowacji ważne jest to, że pomiędzy Polską a Słowacją nie ma granicy celnej. Bez najmniejszego problemu można dojechać tam samochodem. Językiem narodowym jest język słowacki. Lecz bez większego problemu można również porozumieć się w języku polskim lub angielskim. Dozwolone jest przewożenie przez granicę różnych dóbr, które są przeznaczone na własny użytek.
Jednak udający się na urlop do Słowacji muszą wiedzieć o ty, że w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku koszty transportu i leczenia są płatne w stu procentach przez pacjenta. Dlatego udając się na Słowację warto posiadać odrębne, prywatne ubezpieczenie na wypadek leczenia i transportu do kraju.

0 Comments

Leave a Comment