wtorek, 16 lipca, 2024

Zastanawiasz się co można robić w Krakowie? Okazuje się, że w grodzie kraka na turystów czeka zdecydowanie więcej atrakcji, niż legendarny smok wawelski. To miasto skradnie Twoje serce za sprawą ciekawych muzeów, ogrodów, kościołów, galerii sztuki i architektury. Nie ulega wątpliwości, że spacerując rynkiem można poczuć unikalny klimat miejsca z tradycją i historią. W tym artykule przedstawimy atrakcje, które są niebanalne, niszowe, intrygujące a przede wszystkim dostępne dla każdego członka rodziny! Czy jesteś gotowy na eksplorowanie Krakowa?

Kraków – atrakcje dla każdego

Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu czy Bazylika Mariacka to miejsca, które każdy Polak powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. Są one oblegane przez turystów każdego sezonu i znane niemal każdemu turyście. Poza punktami obowiązkowymi warto odhaczyć na liście zwiedzania kilka nietuzinkowych miejsc, które mogą w pamięć na długo.

Jakie muzeum warto zwiedzić?

Jednym z unikalnych miejsc w Krakowie jest centrum edukacyjne Womai, które pozwala doświadczyć niespotykanych wrażeń zmysłowych i zmienić na moment własną percepcję. W Womai można przebywać na przykład w całkowitej ciemności lub całkowitej ciszy. Pomieszczenie bez światła to niezwykle pouczające doświadczenie, w którym można na godzinę wcielić się w los osoby niewidomej. W szerokiej ofercie muzeów specjalistycznych znajdziesz interaktywne muzeum flipperów, muzeum iluzji, gier arkadowych, a nawet muzeum inspirowane filmami grozy. Dużym powodzeniem cieszy się także muzeum figur stalowych, muzeum kotów, czy muzeum Lotnictwa Polskiego. Wszystkim głodnym wiedzy polecamy muzeum Kraków w 15 minut, jako świetną lekcję historii w pigułce dla małych i dużych. Rodziny z dziećmi znakomicie odnajdą się także w podziemiach rynku, gdzie znajdują się miejscowe eksponaty oraz ich interaktywne uzupełnienie w postaci filmów. Poznawać historię można także mniej standardowo, na przykład oglądając makiety historycznych budowli wykonane z klocków Lego. Znajdują się one w HistoryLandzie. Wybór muzeum jest zależny od zainteresowań i upodobań, jednak warto kierować się także opiniami turystów, które pomogą wskazać najlepsze miejsce do odwiedzenia. Warto zaplanować całą trasę i zorientować się gdzie można odwiedzić wiele miejsc w zbliżonej lokalizacji. To znacznie ułatwi logistykę wyprawy.

Czy warto iść do Galerii Sztuki?

Wbrew pozorom galerie sztuki nie są przeznaczone dla entuzjastów wszelkiego rodzaju artyzmu. Warto iść do nich z całą rodziną i wzbogacić się duchowo lub poszerzyć swoją wiedzę na temat sztuki. W Krakowie znajdziemy między innymi Galeria Plakatu, Galeria Autorstwa Andrzeja Mleczki, galeria ceramiki Projectorium czy galeria biżuterii Lagos. Jeśli chodzi o tradycyjne wystawy, znajduje się tutaj Studio Plama, Galeria Sztuki Attis, Galeria Huta Sztuki, Galeria Dystans, Galeria Lampert i wiele innych. Warto zwrócić uwagę na CoCo Art mieszczącą się tuż przy rynku. Można tam zobaczyć wiele prac lokalnych twórców rzeźby oraz kupić cenne pamiątki. Warto zobaczyć także multimedialną wystawę Van Gogh Alive – esperience, gdzie w dużym formacie wyświetlono ponad 3 tysiące dzieł wielkiego tego słynnego malarza. Kontakt z dziełami sztuki może okazać się miłym uzupełnieniem dnia, jeśli planujesz spędzić czas na poznawaniu Krakowa. W tym mieście sztuka zawsze stała na wysokim poziomie.

Dlaczego tak kochamy ogrody w Krakowie?

Atrakcje dla całej rodziny w Krakowie to także ogrody, które pozwalają odetchnąć i nabrać sił w asyście otaczającej zieleni. Na spacer polecamy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muszyńskie Ogrody Biblijne i oczywiście Zamek Królewski na Wawelu. Ogrody Sensoryczne pozwolą napawać się przyrodą wszystkim Twoim zmysłom. Z bogactwa przyrody w ogrodach skorzystać mogą szczególnie dzieci, które znajdą tutaj przestrzeń dla siebie. Za sprawą dobrze opisanych informacji, mogą one poznawać nowe gatunki roślin i zwierząt. Malownicze tereny Muszyny pozwolą naładować akumulatory i nacieszyć oczy pięknym krajobrazem. Ważne, żeby przed wybraniem się do ogrodu zorientować się ile czasu zajmie jego przejście.

Jakie pomniki i miejsca kultu zobaczyć?

Lista monumentów w mieście jest niezwykle długa. Punktem obowiązkowym wycieczki jest pomnik Grunwaldzki i oczywiście Smok Wawelski. Zachęcamy do zobaczenia pomnika Piotra Skargi, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, a także Adama Mickiewicza. Z mniej znanych pozycji polecamy pomnik Eros Związany, Jan Karski, pomnik Psa Dżoka oraz pomnik Jana Skrzyneckiego. Wiele pomników można zobaczyć podczas odwiedzaniu kolejnych miejsc turystycznych, ponieważ są one rozmieszczone przeważnie w głównych punktach miasta. Jeśli chodzi o miejsca sakralne wielkie wrażenie robi Bazylika i Klasztor Franciszkanów. Podczas zwiedzania Wawelu warto obejrzeć także katedrę Wawelską, znajdującą się w malowniczym otoczeniu zieleni. Poza tym imponują jeszcze kościół Bożego Ciała oraz kościół św. Piotra i Pawła. Warto zobaczyć także drewnianą kaplicę św. Małgorzaty i Judyty, która jest otwarta dla zwiedzających w sezonie letnim.

0 Comments

Leave a Comment