sobota, 20 kwietnia, 2024

Ostatnio gdy wracałem z turnieju szachowego, zastanawiałem się nad tym, dlaczego szachy w dzisiejszych czasach nie są zbyt popularnym sportem. Doszedłem do wniosku, że powodem braku popularności tej dyscypliny sportu może być niezbyt duża wiedza większości ludzi na temat szachów. Dlatego też w tym felietonie chciałbym przybliżyć Wam funkcjonowanie i historię owej królewskiej gry. Jednak nie poruszę kwestii zasad poruszania bierkami, gdyż zajęłoby mi to zbyt dużo czasu, którego w chwili pisania nie mam. Ale jeżeli chcecie zgłębić tę wiedzę, zapraszam Was do przeczytania podręczników szachowych lub oczywiście skorzystania z usług Internetu. Zaczynając od formuły, szachy to gra strategiczna grana przez dwóch szachistów na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu pionków i figur. Bierki , które występują dla jednej strony to : 1 król, 1 hetman, 2 wieże, 2 gońce, 2 skoczki i 8 pionów. Rozpoczynają rozgrywkę , gracze wybierają bądź losują stronę białą lub czarną. Pierwszeństwo ruchu ma gracz z białym kolorem. W samej grze chodzi o zamatowanie króla przeciwnika i obronę swojego króla za pomocą swoich bierek. Partia szachów jest wygrana, kiedy nastąpi tak zwany mat – czyli pozostawienie króla przeciwnika w szachu , przed którym nie istnieje obrona. Natomiast remis następuje w wyniku pata (braku możliwości wykonania poprawnego ruchu ,żeby nie być szachowanym), uzgodnienia obu stron czy braku materiału potrzebnego to wykonania mata. Dodatkowo we wszystkich zawodach szachowych obowiązuje element czasu dla zawodnika na partię. Czas ten jest ustalony przed rozgrywkami i jest kontrolowany specjalnymi zegarami z dźwignią .Aby zwyciężyć gracze muszą wykazać się kreatywnością taktyki, spostrzegawczością i logicznym myśleniem. Bo jak to powiedział słynny amerykański arcymistrz i mistrz świata Bobby Fisher : „Po czterech ruchach pojawia się ponad 300 miliardów opcji, więc nie trudno się jest pogubić”.

Przechodząc do historii tej gry, należy mieć na uwadze to, że szachy zostały wynalezione już w 6 wieku w Indiach, jednak ich ówczesny wygląd odbiegał od dzisiejszej formuły. Gra ta nie była wtedy tak skomplikowana i była pozbawiona wielu możliwości. Współczesny ich wygląd zawdzięczamy Europejczykom , którzy to w 11 wieku spisali zasady i wygląd szachów. Do rozgrywki doszły takie elementy jak roszada, promocja pionka czy mat. W tym czasie gra ta stała się bardzo popularna na dworach królewskich. Wiele królów w średniowiecznej Europy grało w nią wówczas , co spowodowało nazwanie szachów grą królewską. W 16 i 17 wieku nastąpił wielki rozkwit tej gry , albowiem do grona sympatyków szachów doszli szlachcice i zwykli mieszczanie, a gra była już znana na całym świecie. Wtedy też odbywały się pierwsze zawody pomiędzy najlepszymi graczami i wydawane zostały podręczniki do szachów. W 1886 r. rozegrano pierwszy oficjalny mecz o tytuł mistrza świata pomiędzy polskim szachistą Johannesem Zukertortem a Wilhelmem Steinitzem, którego zwycięzcą został Steinitz. Przez następne 100 lat ten tytuł zdobywało wielu arcymistrzów. Do najbardziej charakterystycznych mogę zaliczyć Borysa Spaskiego z ZSRR, Roberta Fishera z USA, Antolija Karpowa z Rosji i Garija Kasparowa z Rosji. Obecnie mistrzem świata jest Magnus Carlsen z Norwegii . W czasie tzw. zimnej wojny pojedynki mistrzowskie były elementem propagandy. Często ZSSR używało korzystnego wyniku w pojedynku , aby wywyższyć socjalizm nad amerykańskim kapitalizmem. Tę sytuację dokładniej opisuje film pt. Pionek z Tobeyem Maguirem w roli głównej, który polecam wam obejrzeć. Warto też dodać ,że Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu i organizuje olimpiadę szachową.

Kończąc , chciałbym zaprosić Was do uprawiania tej dyscypliny. Istnieje wiele klubów i podręczników potrzebnych do nauczenia się jej zasad. Polecam też tym , którzy wiedzą o niej co nieco, udział w różnorodnych turniejach , które są organizowane w Waszym regionie. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi zapoznaliście się z długą i ciekawą historią szachów. Dzięki szachom zyskujemy też wiele korzyści , w szczególności poprawiamy koncentracje , rozwijamy logiczne myślenie i kreatywność, co pomaga nam w codziennym życiu.

0 Comments

Leave a Comment