środa, 24 kwietnia, 2024

Jazda na rowerze jest doskonałym pomysłem na aktywne spędzanie czasu. Pozwala także pokonywać duże odległości szczególnie w celach turystycznych, ponieważ rowerem można dojechać praktycznie w każde miejsce, co ułatwia zwiedzanie ciekawych miejsc. Jednak nie zawsze jazda dwukołowym pojazdem jest czystą przyjemnością. Mogą ją bowiem uprzykrzać różne niemiłe przypadki. Spadający łańcuch, niewygodne siodełko, źle ustawiona wysokość kierownicy, czy piszczące hamulce. W tym artykule znajdziesz odpowiedź, skąd może wynikać ten ostatni problem i jak go wyeliminować.

Dlaczego hamulce w rowerze mogą piszczeć?

Irytujące dźwięki przy każdym naciśnięciu hamulca mogą skutecznie zepsuć całą przyjemność z jazdy. Naturalną reakcją rowerzysty w takiej sytuacji jest poszukiwanie problemu i jego eliminacja. Jakie są najczęstsze powody problemów z hamulcami?

Nowe hamulce wymagają dotarcia

W nowych rowerach hamulce mogą wydawać piskliwy dźwięk, dopóki się prawidłowo nie dotrą. Jednak w tym przypadku problem powinien zniknąć po przejechaniu maksymalnie stu kilometrów.

Brud na tarczy hamulcowej

Bardzo często okazuje się, że pisk spowodowany jest brudem, który zebrał się na tarczy w czasie jazdy w terenie lub w trakcie konserwacji. Problemem może być wyciekający płyn hamulcowy lub roztarty smar, ponieważ znacząco zmniejszają one efektywność hamowania.

Wina złej pogody

Powód piszczenia hamulców wcale nie musi być bardzo złożony i dotyczyć trudnych kwestii technicznych. Wystarczy bowiem nieco więcej deszczu i wilgotne klocki hamulcowe, pocierając wilgotną obręcz koła, będą wydawać głośny i wysoki dźwięk.

Źle wyregulowane hamulce

Piszczeć będą też przetarte lub niedotarte klocki hamulcowe. Zła eksploatacja wynika zazwyczaj ze złej regulacji klocków i źle ustawionego ich docisku do obręczy koła.

Możliwych problemów są setki

Wymienione powyżej źródła pisków są najczęściej spotykane, jednak powód głośnych dźwięków może być bardzo różny. Po sprawdzeniu tych najczęściej występujących być może rowerzystę czekać będzie długa i żmudna praca nad znalezieniem problemu.

Jak rozwiązać problem piszczących hamulców

Jeśli rowerzysta zmaga się z problemami piszczących hamulców, powinien spróbować przede wszystkim pięciu podstawowych kroków.

  • Docieranie klocków hamulcowych. Po zmianie klocków na nowe potrzebne może być ich dotarcie, aby dopasowały się do obręczy koła.
  • Bardzo pomocne może okazać się wyczyszczenie zarówno klocków hamulcowych, jak i tarcz. W tym celu należy je zdemontować, aby nie ominąć żadnego zabrudzenia, które może odpowiadać za głośny dźwięk w czasie hamowania.
  • Kolejnym krokiem jest wypalanie klocków i tarcz hamulcowych. Najlepiej złapać je kombinerkami i przez kilka sekund trzymać nad zapalonym palnikiem gazowym.
  • Regulacja hamulców. Ponowne ustawienie docisku klocków hamulcowych może załatwić sprawę denerwującego pisku.
  • Czasem wina leży w wadliwym wykonaniu hamulców. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie wymiana klocków na nowe.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich sposobów na piszczące hamulce. Jednak są to najczęściej stosowane metody. Jeśli one nie pomogą, problem może być bardziej skomplikowany i wymagać będzie dłuższych poszukiwań.

Piszczące hamulce w rowerze – co z nimi zrobić – Przeczytaj więcej tutaj: https://muvike.pl/piszczace-hamulce-w-rowerze-co-z-nimi-zrobic-i-dlaczego-piszcza/

Skuteczne metody na drażniące piski

Piszczące hamulce mogą stanowić poważny problem, który uniemożliwi spokojną jazdę rowerem. Istnieje pięć najskuteczniejszych metod pozbycia się tego kłopotu. Jednak nie gwarantują one, że pisk ustąpi. Czasem rowerzysta musi poświęcić sporo czasu i nerwów, aby dojść do źródła piskliwego hamowania.

0 Comments

Leave a Comment