piątek, 19 kwietnia, 2024

Aktywność fizyczna odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym chorób cywilizacyjnych. Regularne ćwiczenia fizyczne chronią nas od nadmiaru kilogramów, podnoszą sprawność i poprawiają komfort życia.

Korzystny wpływ aktywności fizycznej na organizm ludzki jest powszechne znany. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że regularne ćwiczenia mogą uchronić nas od szeregu chorób m. in. od chorób serca, cukrzycy, chronią nas przed otyłością, poprawiają wydolność oddechową, wzmacniają mięśnie i stawy i umożliwiają zachowanie pełnej sprawności fizycznej w podeszłym wieku. Systematycznie wykonywane ćwiczenia fizyczne to także sposób na rozładowanie negatywnych emocji i pozbycie się stresu. Podczas wysiłku organizm wydziela endorfiny tzw. hormony szczęścia, które sprawiają, iż czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani.

Ćwiczenia fizyczne i ich korzystny wpływ na stan zdrowia

Aktywność ruchowa to sposób na zachowanie szczupłej sylwetki, dobrej kondycji, siły i sprawności. Regularne ćwiczenia powodują korzystne zmiany w organizmie. Jedną z takich zmian jest wzrost wydolności sercowo- naczyniowej. Osoba systematycznie uprawiająca sport, zdolna jest większego wysiłku fizycznego przez długi czas. Aktywność obniża ryzyko związane z sercowo-naczyniowymi m. in. z: zawałem serca, miażdżycą, udarem mózgu itp.

Wysiłek fizyczny wpływa na zwiększenie wewnętrznej średnicy tętnic oraz naczyń krwionośnych i redukuje ryzyko związane z tworzeniem się skrzeplin. Zmniejsza ciśnienie tętnicze i ilość złego cholesterolu LDL oraz zwiększa ilość dobrego cholesterolu HDL. Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne sprzyjają prawidłowemu stężeniu cukru we krwi i zmniejszają ryzyko związane z powstaniem cukrzycy nawet o 50%.

Osoby wykonujące systematyczny trening są mniej podatne na choroby związane z rakiem płuc, piersi, okrężnicy itp. Ponadto u osób uprawiających sport, można zaobserwować wzmocnienie mięśni, ścięgien i wiązadeł oraz wzrost siły mięśniowej i większą wytrzymałość. Prawidłowy stan napięcia mięśni korzystnie wpływa na sylwetkę i sposób poruszania się. Ruch fizyczny spowalnia utratę gęstości kości w późniejszym okresie życia i chroni przed osteoporozą.

Regularna gimnastyka działa korzystnie na cały organizm. Polepsza samopoczucie, poprawia jakość snu i uwalnia od stresu. Wpływa pozytywnie na wygląd i opóźnia procesy starzenia. Regularny ruch ma wpływ na lepszą pracę przewodu pokarmowego: normalizuje apetyt, wspomaga trawienie i redukuje problemy związane z zaparciami oraz wspomaga układ odpornościowy. Korzyści wynikające z regularnego uprawiania sportu i codziennej aktywności ruchowej sprawiają, że jest on zalecany osobom w każdym wieku.

0 Comments

Leave a Comment